نقد و بررسی فیلم 2019 Vitalina Varela ویتالینا وارلا
نقد و بررسی فیلم 2019 Vitalina Varela ویتالینا وارلا

نقد و بررسی فیلم 2019 Vitalina Varela ویتالینا وارلا

اگر سینمایی از محرومان وجود داشته باشد، باید قهرمان آن سازنده فیلم پرتغالی پدرو کاستا باشد.. فیلم جدید او یک بار دیگر مرا به یاد قاطعیت و اندیشه تاریک و ناب بکتین (مربوط به ساموئل بکت (1919-1990) یا نوشته‌های او ، به خاطر چشم انداز تاریک و مینیمالیسم) در کار خود انداخت: شخصیت های آن تنها افرادی بی روح هستند که زیر خط فقر زندگی می کنند. کاستا و فیلمبردار لئوناردو سیمز تصاویری عجیب و غریب و جالب از دیوارهای خرد شده و فضای داخلی ساییده و خسته کننده را ترسیم کرده اند تا ظاهری تقریبا مدرنیستی از آنها داشته باشند، گویی که این مجموعه های استودیویی هستند. تقریباً تمام فیلم ها در شب، به جز پایان، زمانی که نور روز و حتی نور خورشید وجود دارد، اتفاق می افتد.

 

نقد فیلم ویتالینا وارلا

Vitalina Varela ویتالینا وارلا اهل جزیره کیپ ورد، مستعمره سابق پرتغالی است که مدت کوتاهی در فیلم اسب های کوستا در سال 2014 ظاهر شد و اکنون در مرکز صحنه می رود. او وقار عظیم تزلزل نا‍‍‍پذیری دارد. در اواسط دهه 1980 ، ویتالینا با مردی ازدواج کرد که با او خانه ای ساخت ، خشت به خشت (برخی از فلاش بک های آرام و شگفت انگیز شبیه به زندگی آنها در جزیره وجود دارد.) اما شوهر ویتالینا به طور ناگهانی انها را ترک میکند و به لیسبون رفت و به او قول داد که پول می فرستد یا به هر حال او را پیش خودش می اورد  اما او هرگز این کار را نکرد. سرانجام ویتالینا برای مواجه شدن با شوهرش به لیسبون آمده است کمی بعد ، ما یک باند فرودگاه را دوباره در شب می‌بینیم . دیدن چیزهای شبیه به هواپیما در یک تصویر کاستا همیشه شگفت‌انگیز است . گروهی از کارگران در حالی که سطل‌ها یی را در دست گرفته بودند به یک هواپیما نزدیک می‌شدند . یک جفت پا برهنه ، داغان و تقریبا ً پف‌کرده از سال‌ها کار و کسی که می‌داند چه چیز دیگری است . وقتی از پله‌ها پایین می‌رفتند قطرات درشت آب‌بر روی آن‌ها می‌ریخت . نمی‌دانیم این باران است یا اشک . کارگران به مسافر پیاده خوشامد می‌گویند : " Vitalina ، شما خیلی دیر رسیدید . شوهرت چند روز پیش دفن شده‌بود . در پرتغال چیزی برای شما وجود ندارد ." سپس ویتالینا کشف می کند که شوهرش فقط یک هفته قبل درگذشته است. هیچ کاری برای ویتالینا نیست که انجام دهد تمام کاری که او اکنون می تواند انجام دهد برای حل و فصل امور همسرش است بنابراین از آپارتمان گتو که در آن زندگی کرده است بازدید میکند.

 

بررسی فیلم Vitalina Varela 2019

در فیلم Vitalina Varela 2019 ویتالینا وارلا شخصیت‌ها همه صحنه‌ها را در سایه‌ها می گذرانند، به فضا خیره می‌شوند و از برقراری ارتباط چشمی با یکدیگر خودداری می‌کنند. هرگز کسی لبخند نمی‌زند. بیشتر گفتگوها در فیلم به صورت مونولوگ و تقریباً هرگونه تبادل مکالمه صورت می گیرد. از اینها می آموزیم که ویتالینا در سال 1982 با ژواکیم ازدواج کرده بود، مدتی پس از آن آنها شروع به ساختن خانه ای در کیپ ورد کردند. او به لیسبون رفت، یک بار برگشت، و پس از آن کاملاً ناپدید شد، هرگز دوباره در تماس نماند. ویتالینا می آموزد که او در برخی مواقع در زندان بود، اما هرگز درنیافت که چرا او را بدون حتی یک کلمه ترک کرد. برخی استدلال می کنند مهم نیست که غم و اندوه او بسیار سخت است, و در حالی که چیزی در این مورد وجود دارد , امتناع فیلم حتی اشاره به اینکه چرا جدا از فقر در خانه شوهرش باقی می‌ماند ( بدون ذکر اینکه چگونه از مرگ او مطلع شده ) .

 

فیلم Vitalina Varela 2019 ویتالینا وارلا

اضافه شدن یک کشیش پیر با پارکینسون در فیلم Vitalina Varela 2019 ویتانا وارلا ، دو روح شکسته و دلشکسته به هم پیوند می‌دهد در یکی از معدود تبادل گفتگوها ، به ویتالینا می گوید که ایمان خود را در این تاریکی از دست داده است ، اما ویتالینا او را تحقیر می کند: مردان فقط مردان دیگر را در نظر می گیرند و زنان را پشتیبانی نمی کنند و در سایه نگه می دارند.

2020-03-05 103 بازدید 2 دیدگاه 2020-03-30


دیدگاه

علی

ممنون از یادداشت خوبتون؛ متاسفانه کمتر جایی میبینیم که فیلم های فوق‌العاده مثل این فیلم مورد بررسی قرار بگیرند. انتهای متن اشاره کردید که چرا وی تمام این سالها در خانه قدیمی مانده بود و چطور از مرگ همسرش مطلع شده بود باید اضافه کنم( بر اساس چیزی که در خلاصه داستان آمده بود خواندم) که ویتالینا سالهای زیادی منتظر پرواز به لیسبون بوده اما به علت محدودیت های مکانی که میزیسته موفق به این رویداد نمیشده و بالاخره پس از بیست سال موفق به پرواز میشود اما همانجور که در فیلم میبینید...

مدیر سایت

درود بر شما دوست گرامی خوشحالم که توانسته ایم نظر شما را با این نوشته جلب کنیم.